Money Matters

Money Matters

Grades: Pre-K-2

 

Available in Discover 4-H Cloverbud: Family and Consumer Sciences by Utah State University

 

In this activity, kids will practice beginning skills in counting money and how to apply those skills by pretending to buy groceries.

Supplies

  • Pennies
  • Nickels
  • Dimes
  • Quarters
  • Dollar Bills or play money
  • Play food (op substitute with real food from your pantry)
  • Play cash register – Box, drawer, etc.
  • Grocery bags or toy cart or basket
  • Paper
  • Pen
  • Poster board or paper
kid learning about money and finances at virtual 4-H camp

Activity Steps

Counting and Matching

  1. Place pennies on one side of the table in different rows. For example, put a row of five pennies, a row of eight pennies, and a row of ten pennies.
  2. On the other side of the table put the matching amount using different coins. Continuing the example above, place a nickel, a nickel and three pennies, and a dime.
  3. Count the coins and match them to the correct number of pennies.

“Visit” the Grocery Store

  1. Have fun and get creative staging a grocery store using whatever you have on hand! Be sure to include a checkout lane and “cash register“ and put your coins and dollars in the register.
  2. Price the items using some of the same sums you added up in the first counting activity.
  3. Select one child/adult to be the cashier, and the other to be a shopper.
  4. Give the shopper a sum of money – ask them to count how much they have.
  5. Give the shopper time to select their items, keeping in mind their budget.
  6. The cashier will check out the customers, adding up the price of the items, and collect the correct amount of money.

 

Continue the fun: Teach kids about earning money by “paying” them after their turn being the cashier so they can use that money to take another turn as a shopper.

stacks of coins

Additional Activities

Explore Food, Nutrition, & Cooking Resources from Shop 4-H

If you enjoyed these activities, you can find more learning resources and other food, nutrition, and cooking products on Shop4-H.org.

4-H Clover cookie cutter from Shop 4-H

4-H Clover Cookie Cutter

The only thing better than cookies? Clover-shaped, 4-H-made cookies. Bring 4-H into your kitchen with this metal 4-H cookie cutter. This cutter makes for an excellent cooking competition or food demonstration prize.

$1.25

Cooking 101 curriculum from Shop 4-H

4-H Cooking Curriculum 101

Grades: 6-12

 

Learn how to avoid spreading germs while cooking, measure and mix ingredients, test baked goods for doneness, brown meat, and set the table for a family meal. The curriculum comes as loose-leaf paper to make it easier for youth to pull out recipes.

$10.05

4-H Oven Mitt from Shop 4-H

4-H Oven Mitt

For everything that’s too hot to handle, this 4-H oven mitt and potholder is the cool solution. A built-in magnet allows you to keep the mitt in a handy kitchen location. Also makes for an excellent cooking competition or food demonstration prize.

$7.95

iCook Digital Curriculum from Shop 4-H

iCook: Cooking, Eating & Playing Together

Grades: 4-6

 

Developed by professionals at American land-grant universities, this 252-page digital program includes eight 2-hour sessions of instruction to help you learn the ins and outs of cooking and nutrition. Access to a Master Food Shopping List, Master Food Substitution List, Master Equipment List, and Family Meal Journals.

$21.00

Fresh Chefs Cooking Bundle from Shop 4-H

Fresh Chefs Cooking Essentials Bundle

Get cooking with the Fresh Chefs Cooking Essentials Bundle. This kit helps your aspiring chef learn their way around the kitchen, with tools designed especially for them. This set includes a spatula, measuring cup set, and 2 Flex-it cutting boards.

$15.99

Six Easy Bites Nutrition curriculum from Shop 4-H

Fantastic Foods Level A: Six Easy Bites

Grades: 3-12

 

This food activity guide helps 4-Hers learn about different food ingredients, food characteristics, and food safety issues. It’s Divided into six “bites”: Once You Swallow, Money Talks, Play It Safe, Kitchen Magic, Eat It Later, and Imagine That.

$8.95

Help Kids Continue Learning During COVID-19